Globálni nomádi:
 Cestopisný výber 1

V rámci knižnej edície Globálni nomádi, zamerenej na mapovanie zaujímavých svetobežníkov vychádza prvý cestopisný výber, v ktorom nás osem ostrieľaných cestovateliek a cestovateľov zavedie na miesta, ktoré ich nielen priťahujú či inšpirujú, ale ktoré ich častokrát aj riadne otestujú. V knihe je pestrá zmes príbehov a zážitkov doplnená množstvom originálnych autorských fotografií, ktoré nás priam prenesú na miesto deja. Spolu s nimi si užijeme dobre namixované dobrodružstvá, uvidíme viac než tucet krajín (Argentína, Benin, Bolívia, Čína, Ghana, India, Indonézia, Mexiko, Peru, Thajsko, Togo, USA a Venezuela), spoznáme rôzne zvyky a kultúry, ale hlavne sa presvedčíme, že naša Zem je stále nádherná, i keď čoraz viac zraniteľná.

 

Čo sa stane, keď sa osem cestovateliek a cestovateľov vyberie na rôzne miesta našej planéty, aby na vlastné oči videli a zažili to, čo neponúkajú cestovné agentúry? Hádate správne, výsledkom bude pestrá zmes príbehov a zážitkov doplnená množstvom originálnych autorských fotografií, ktoré vás priam prenesú na miesto deja.

Aby sme sa na úvod trochu rozhýbali, najskôr navštívime s milovníkom turistiky Michalom Knitlom tri štáty Južnej Ameriky. Dozvieme sa, ako častokrát skromne žijú miestni ľudia, aké majú zvyky a tradície, a popritom s ním absolvujeme nádherné horské túry.

Fotografka a skúsená cestovateľka Silvia Vaculíková nás vzápätí zoberie na potulky po západnej Afrike, kde sa okrem iného zúčastníme pravého vúdú festivalu a navštívime fetiš trh so zaručene fungujúcimi, aj keď bizarnými ochrannými talizmanmi.

Pavel Dvořák, ktorý je po desiatich rokoch života v najľudnatejšej krajine sveta takmer ako naturalizovaný Číňan s miestnou znalosťou pomerov, nás vezme na výlet za tibetskými milenkami, ktoré žijú kdesi v odľahlých kútoch Tibetskej náhornej plošiny.

Pri vyslovení slova Venezuela sa človeku vybavia skôr dažďové pralesy, ale uznávaný biológ a ilustrátor Jan Dungel si zaspomína na neuveriteľné zážitky so zvieratami a ľuďmi na planinách Llanosu, ktoré sú prekvapujúco bohaté na rozmanité živočíšstvo.

Mať tak stroj času a pozrieť sa, ako kedysi dávno žili ľudia, by bola skvelá vec, ale v západnej časti ostrova Papua sa to zatiaľ dá uvidieť aj bez neho. Ivan Roštár nám porozpráva a ukáže, ako žije ešte donedávna ľudožrútsky kmeň stromových ľudí – Korowaiov.

Ak si myslíte, že na celej planéte vládnu muži pevnou rukou, tak ste na omyle, z ktorého vás elegantne a s nadhľadom vyvedie Kateřina Karásková, a to hneď v štyroch rôznych lokalitách – zavedie nás do Mexika, Indie, Číny a Indonézie.

Spojené štáty sú pre mnohých cestovateľov snom, ale New York je samostatná kapitola aj v rámci nich. Zákutiami mesta nás prevedie fotografka Alexandra Užíková, ktorá tam niekoľko rokov žila, a teraz nám ukáže možno nie celkom typické stránky pulzujúcej metropoly.

No a na záver sa spolu s ostrieľanou cestovateľkou Ivanou Grešlíkovou ocitneme v hornatom severnom Thajsku, kde turisti zatiaľ nevyšliapali príliš veľa chodníkov a kde sa dá zažiť aj niečo autentické, ešte neprevalcované hromadnou turistikou.

V prvom cestopisnom výbere si užijete dobre namixované dobrodružstvá, uvidíte množstvo krajín a kultúr, ale hlavne sa presvedčíte, že naša planéta je stále nádherná, aj keď čoraz viac zraniteľná.

170 x 240 MM | HARDBACK | 256 STR | SLOVENSKY | EAN 9788097317577 | 17.99 EUR | APR 2021

Knihu kúpite na nasledovných miestach:
Martinus | Panta Rhei | Knihcentrum

On the road again …

Copyright © 2018–2021 Globálni nomádi